Trwa intensywna analiza odporności infrastruktury energetycznej po poważnej awarii zasilania, która miała miejsce 28 kwietnia 2025 roku. Wydarzenie to dotknęło Półwysep Iberyjski i rozciągnęło się na południową Francję, co skłoniło do wszczęcia oficjalnych dochodzeń w sprawie jej przyczyn. Hiszpańskie władze badają obecnie czynniki stojące za tym, co uznawane jest za jedną z najpoważniejszych awarii sieci energetycznej w Europie w ostatnich latach.
Rozległe zakłócenia usług
Nagła awaria zasilania utrzymywała się przez kilka godzin, pozostawiając rozległe obszary bez prądu. Doprowadziło to do znacznego chaosu, w szczególności zatrzymując ruch kolejowy i wpływając na wielu podróżnych. Dodatkowo, miliony osób doświadczyły zakłóceń w sieciach komunikacyjnych, w tym w dostępie do telefonów i internetu, a także nie mogły korzystać z bankomatów w celu wypłaty gotówki.
Badanie potencjalnych przyczyn
Hiszpańskie władze wszczęły liczne dochodzenia w celu ustalenia głównej przyczyny rozległego blackoutu. Kluczowym elementem tych badań jest analiza możliwości, że wyzwalaczem był cyberatak. Równolegle do oficjalnych dochodzeń, niektórzy zewnętrzni obserwatorzy, a także partie opozycyjne w Hiszpanii, podnieśli pytania dotyczące strategii energetycznej regionu. Sugerują oni, że znaczące poleganie na źródłach odnawialnych, zwłaszcza energii wiatrowej i słonecznej w Hiszpanii i Portugalii, mogło odegrać rolę w niestabilności sieci.
Perspektywę tę podzielił amerykański sekretarz energii Chris Wright, który skomentował ryzyko związane z silnym uzależnieniem od produkcji energii zależnej od warunków pogodowych. Jednakże punkt widzenia ten jest zdecydowanie kwestionowany przez hiszpańskich urzędników. Zarówno premier Pedro Sanchez, jak i podmiot zarządzający siecią w kraju, Red Electrica de Espana (REE), stwierdzili jednoznacznie, że wysoki poziom energii odnawialnej dostarczanej do sieci nie był przyczyną awarii. Stanowczo utrzymują, że odnawialne źródła energii nie były odpowiedzialne za rozległe przerwy w dostawie prądu, które dotknęły region.

Krzysztof to redaktor, którego ciekawość świata i nieustanna chęć nauki przekładają się na wyjątkowo przystępne artykuły o inwestycjach oraz kryptowalutach. W serwisie bizner.pl słynie z umiejętności tłumaczenia skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały nawet dla laików – zawsze z lekkim przymrużeniem oka. Jego teksty przypominają dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny: pełne wartościowych informacji, ale nigdy nie pozbawione humorystycznego akcentu, który rozluźnia nawet najbardziej napięte tematy rynkowe.