Klęski żywiołowe mogą wywierać znaczącą presję finansową na globalną branżę reasekuracyjną. Ostatnie katastrofy na dużą skalę szczególnie dotknęły głównych graczy, prowadząc do znacznych roszczeń i wpływając na kwartalne zyski.
Niemieccy Reasekuratorzy Dotknięci Roszczeniami z Tytułu Pożarów
Dwóch wiodących niemieckich reasekuratorów, Munich Re i Hannover Re, stanęło w obliczu łącznych roszczeń w pierwszym kwartale w wysokości około 1,73 miliarda euro (około 1,9 miliarda dolarów) w związku z niedawnymi pożarami w Los Angeles. Munich Re, największy reasekurator na świecie, szacuje swój udział w tych roszczeniach na około 1,1 miliarda euro. Hannover Re, trzeci co do wielkości na świecie, zgłosił największą pojedynczą stratę netto z tego zdarzenia w wysokości 631,4 miliona euro.
Pokrycie reasekuracyjne zazwyczaj aktywuje się po tym, jak ubezpieczyciele pierwotni pokryją początkowe straty, często w przedziale 400 milionów euro (444,4 miliona dolarów).
Wyniki Działów Munich Re
Pożary stanowiły największe pojedyncze zdarzenie z roszczeniami w tym kwartale dla Munich Re. Około 80% związanych z nimi roszczeń dotknęło segment ubezpieczeń majątkowych i odpowiedzialności cywilnej (property-casualty), a 20% oddział ubezpieczeń specjalistycznych (Global Specialty Insurance). W konsekwencji, zysk netto działu ubezpieczeń majątkowych i OC spadł o 72% rok do roku, do 343 milionów euro, podczas gdy zysk jednostki ubezpieczeń specjalistycznych spadł o 95%, do 8 milionów euro.
Ogólne Wyniki Finansowe i Perspektywa Spółki
Pomimo tych znaczących kosztów związanych z pożarami, Munich Re odnotował ogólny zysk netto grupy w wysokości 1,1 miliarda euro, co oznacza spadek o 48% w porównaniu z poprzednim rokiem. Dyrektor Finansowy Christoph Jurecka przyznał, że „niszczycielskie pożary w Los Angeles” miały wpływ, ale podkreślił, że wyniki grupy wykazały odporność i „roztropne zarządzanie”.

Adam to doświadczony redaktor z pasją do finansów i inwestycji. Od ponad dekady zgłębia tajniki rynków kapitałowych, a jego analityczne spojrzenie i rzetelność przyciągają wiernych czytelników serwisu bizner.pl. Znany z umiejętności wyjaśniania nawet najbardziej zawiłych zagadnień, Adam potrafi wpleść odrobinę humoru, szczególnie gdy opowiada o zmienności kryptowalut – bo kto powiedział, że rynek nie może być zabawny? Jego teksty łączą profesjonalizm z nutką lekkości, co sprawia, że każdy artykuł to nie tylko dawka wiedzy, ale też chwila uśmiechu.