Dyskusje wśród czołowych europejskich decydentów gospodarczych uwydatniają znaczącą niepewność zacierającą perspektywy kontynentu, napędzaną głównie przez nieprzewidywalne międzynarodowe polityki handlowe i trwające napięcia geopolityczne. Chociaż inflacja wykazuje oznaki cofania się w kierunku poziomów docelowych, bankierzy centralni zmagają się z tym, jak potencjalne wstrząsy zewnętrzne, szczególnie dotyczące taryf nałożonych przez rząd Stanów Zjednoczonych, mogą wpłynąć na wzrost i przyszłe decyzje polityki pieniężnej.
Inflacja i przeszkody dla wzrostu
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wskazała, że trend dezinflacyjny w dużej mierze postępuje zgodnie z oczekiwaniami, a inflacja ma osiągnąć cel gdzieś w 2025 roku. Ostrzegła jednak, że wstrząsy gospodarcze stanowią zagrożenie, prawdopodobnie hamując wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) i wywierając negatywny wpływ na popyt. Ostateczny wpływ na inflację pozostaje niejednoznaczny, zależny od potencjalnych europejskich środków zaradczych w odpowiedzi na amerykańskie działania handlowe oraz wpływu krajowych bodźców fiskalnych, takich jak planowane inwestycje Niemiec w obronność i infrastrukturę. Lagarde podkreśliła zaangażowanie EBC w bycie „w skrajnym stopniu zależnym od danych”, zauważając, że przyszłe decyzje polityczne mogą obejmować obniżki lub pauzy w stopach w oparciu o napływające informacje.
Według Lagarde, reakcje rynków przyniosły pewne zaskoczenia. Projekcje przewidywały aprecjację dolara i deprecjację euro, ale początkowo nastąpiła sytuacja odwrotna. Wskazała również na pozytywne przyjęcie na niemieckim rynku nadchodzącego rządowego programu fiskalnego skupiającego się na rozwoju obronności i infrastruktury.
Niepewność taryf dominuje wśród obaw
Klaas Knot, prezes Banku Niderlandów, opisał obecny poziom niepewności związanej z działaniami USA w zakresie taryf jako porównywalny jedynie z wczesnymi dniami pandemii. Stwierdził jednoznacznie, że ta nieprzewidywalność stanowi silny negatywny czynnik dla krótkoterminowego wzrostu, porównując niepewność do „podatku bez wpływów”. Paradoksalnie, to spowolnienie, w połączeniu ze wzmocnieniem euro i niższymi cenami energii, może przyspieszyć dezinflację w najbliższym czasie.
Knot ostrzegł jednak, że perspektywy inflacji w średnim okresie są znacznie mniej jasne. Potencjalne środki odwetowe i zakłócenia w globalnych łańcuchach wartości mogą wprowadzić presję inflacyjną poza granicami USA. Ponadto, reakcje europejskiej polityki fiskalnej dodają kolejną warstwę złożoności. Odnosząc się do oczekiwań rynkowych dotyczących dalszych obniżek stóp EBC w 2025 roku, Knot pozostał niezobowiązujący co do potencjalnej czerwcowej redukcji, podkreślając potrzebę dokładnej analizy zaktualizowanych prognoz ekonomicznych przed wydaniem opinii.
Cierpliwość w polityce w obliczu pytań o handel
Robert Holzmann, prezes Austriackiego Banku Narodowego, powtórzył sentyment zwiększonej niepewności, sugerując, że wymaga to ostrożnego podejścia ze strony EBC. „O ile niepewność nie ustąpi… będziemy musieli wstrzymać się z wieloma naszymi decyzjami” – stwierdził, podkreślając brak jasności co do potencjalnej skali amerykańskich taryf i europejskich reakcji. Holzmann wskazał, że kierunek polityki pieniężnej jest obecnie trudny do określenia bez znajomości politycznych decyzji dotyczących handlu.
Uznając szeroki konsensus co do niedawnej decyzji EBC w sprawie stóp, Holzmann zauważył, że wpływ potencjalnych środków odwetowych na ceny był w tamtym czasie niejasny. Zasugerował, że gdyby ostatnie sygnały wskazywały na porozumienie handlowe, presja cenowa prawdopodobnie byłaby spadkowa. Jednakże, różne wyniki polityczne mogłyby zmienić tę dynamikę. Przyznał, że dalsze obniżki stóp w tym roku są możliwe, ale dokładna liczba pozostaje niepewna.
Wezwanie do europejskich działań strategicznych
Mārtiņš Kazāks, prezes Banku Łotwy, przedstawił inną perspektywę, określając obecny okres wrażliwości jako czas możliwości dla Europy. Argumentował, że kontynent powinien wykorzystać ten moment, aby w pełni przyjąć swoją rolę supermocarstwa gospodarczego, politycznego i geopolitycznego. Według Kazāksa, osiągnięcie tego wymaga zdecydowanej woli politycznej do wdrożenia niezbędnych reform, wzmocnienia europejskiej gospodarki i skutecznego umocnienia jej globalnej pozycji.

Adam to doświadczony redaktor z pasją do finansów i inwestycji. Od ponad dekady zgłębia tajniki rynków kapitałowych, a jego analityczne spojrzenie i rzetelność przyciągają wiernych czytelników serwisu bizner.pl. Znany z umiejętności wyjaśniania nawet najbardziej zawiłych zagadnień, Adam potrafi wpleść odrobinę humoru, szczególnie gdy opowiada o zmienności kryptowalut – bo kto powiedział, że rynek nie może być zabawny? Jego teksty łączą profesjonalizm z nutką lekkości, co sprawia, że każdy artykuł to nie tylko dawka wiedzy, ale też chwila uśmiechu.